Článek z HOUSER.cz

8. října 2010 v 18:39 | Marti

Zajímavý článek o Jaredovi :)


Jared Leto - Destruktivní krása (ha!)


Nejdříve si ho film všiml jako dívčího idolu (pozn, My so-called life pro nezasvěcené :D), pak jako feťáka (Requiem for a dream) , který nedokáže přestat. Na první pohled je Jared Leto hezoun. Na druhý odkrývá mnohem víc. (P.S. Taky bych chtěla, aby odkril víc xP)

Se svou líbeznou chlapeckou tváří a velkýma modrýma očima, díky nimž pořád nevypadá na to, že se mu blíží čtyřicítka (cha chá!!! :D), by se mohl spokojit s typem objektu zájmu a vyžít na rolích idolů, milenců a svůdníků. Na něčem takovém jako byl Jordan, vysněný kluk hlavní hrdinky příjemného seriálu o dospívání Tak tohle je můj život (My so-called life :/), kde Jared Leto poprvé zaujal a po kterém se jeho fotky poprvé objevily na zdech či v šuplících některých fanynek. Rodák z Louisiany nicméně měl a má dodnes jiné představy o náplni svého života a o tom, co znamená pořádná práce.

Hezouny, kteří jsou ve filmu proto, aby se hlavní hrdinka mohla rozvíjet a měnit, si zahrál taky, např. dvakrát po boku Winony Ryderové. Stejně tak si zkusil několik kolektivních nenáročných žánrovek o mladých s mladými a pro mladé včetně retro romance či v druhé polovině 90. let tak populárního vyvražďovacího hororu. Mnohem víc než tohle ho však zajímají náročnější party ve vyčerpávajících dramatech o netušených silách, které se skrývají v člověku, ať už ty síly vedou k překonání překážek nebo, častěji, k sebedestrukci.

Střemhlav do zatracení

Určité sebedestruktivní tendence musí mít i sám Jared, když je ochotný pro své role tolik udělat a vytrpět. "Věřím, že nejdůležitější jsou přesvědčení a soustředění," vysvětluje svůj styl práce. Když před třemi lety hrál Marka Davida Chapmana v dalším filmovém pokusu o pochopení jeho motivů pro zavraždění hudební ikony Johna Lennona, přibral kvůli tomu 28 kilogramů a po skončení natáčení až příliš rychle zhubl, drastickou dietou zahrnující citronovou šťávu, javorový sirup, pepř a vodu. Takové zacházení jeho tělo nevydrželo a Jared se pak musel léčit z dny.
img

Když se připravoval na roli drogově
závislého ve filmu Requiem za sen, naopak zhubl, třináct kilo, hladověl a odmítal intimnosti se svou tehdejší snoubenkou Cameron Diaz. Sám přiznal, že taková příprava už hraničila se sadomasochismem.  A Harry Goldfarb jeho nejvýznamnější a nejlepší rolí, v níž naplno využil svůj chlapecký vzhled a hezkou tvář kluka, který věří, že mu všechno patří a že může ignorovat všechna varovná znamení.

Odhodlanost hrát i svým tělem a huntovat ho v zájmu umění podporuje i fakt, že mnoho jeho postav čeká krutá fyzická bolest. Harry z Rekviem za sen přijde o ruku, v Klubu rváčů ho zmlátí k nepoznání, v Úkrytu se vážně popálí, v Americkém psychu ho hlavní hrdina sejme sekerou, v Obchodníku se smrtí ho několikrát střelí do hrudi… Leta zkrátka přitahují zatracení jedinci s nelehkým osudem.

Herec i muzikant

Letova filmografie, odstartovaná v půlce 90. let úspěchem zmíněného seriálu Tak to je můj život, není až tolik bohatá. V posledních letech totiž svůj čas dělí mezi filmy a mezi koncertování s kapelou 30 Seconds to Mars, v níž účinkuje mj. se svým bratrem Shannonem.

"Nikdy jsem nevnímal sám sebe jako herce, který tajně touží po tom, aby mohl dělat muziku, nebo jako muzikanta, který chce hrát. Jsem nadšený a vděčný, že můžu dělat oboje a ani jedno nestavím nad to druhé," říká o své dvojí kariéře. Jeho povolání se někdy kříží, kvůli kapele například odmítl roli v americké části Eastwoodova pozoruhodného diptychu o bitvě o Iwo Jimu Vlajky našich otců.

Svou kapelu evidentně bere vážně a pro herce, co si skupiny zřizují pro vlastní amatérskou zábavu, nemá pochopení.  S tím souvisí i rozhodnutí nepropagovat 30 Seconds jako kapelu známého herce, promotéři koncertů dokonce měli zakázáno tisknout jméno Jareda Leta na plakáty. Emo rockeři, kteří chodí na jeviště v kostýmech, si i bez toho našli dostatečně velkou a věrnou skupinu fanoušků.

Pracovitý samotář

"Vyrůstal jsem kolem spousty umělců, muzikantů, fotografů, malířů a lidí z divadla. V téhle umělecké hippie komunitě neexistovala žádná jasná pravidla. Velebili jsme kreativní zážitky a projevy, bez omezení," vzpomíná na dětství. Jeho rodina byla velmi chudá a často se stěhovala, rodné Louisiany, kde se narodil na Vánoce roku 1971, si tedy Jared moc neužil.

img

Škola mu přišla tak jednoduchá, že se tam nudil, ignoroval autority a vymýšlel kousky, které ho pravidelně dostávaly do problémů. "Pohybovalo se to od krádeží a žhářství až po obvinění, že se v páté třídě snažím vyprovokovat výtržnosti a vzpouru," vypočítává Leto své přestupky. Jeho životním snem v té době bylo stát se buď malířem nebo drogovým dealerem. Nakonec si vybral to první a v šestnácti šel studovat na uměleckou školu do Washingtonu.

 Role puberťáků ho ovšem iritují. "Teenageři se vždycky ukazují jednorozměrně. Jsou to stereotypy. Když jsem byl já na střední, zajímal jsem se o dost jiných věcí, než jestli seženu holku nebo jestli mě vezmou do týmu."

První velkou roli podle svých představ získal za další tři roky, v životopisu amerického běžce Steva Prefontaina Zázračný běžec, který překonal tělesný handicap, získal na olympiádě v Mnichově čtvrté místo a o dva roky později, ve čtyřiadvaceti, zahynul při autonehodě. Postava ambiciózního, odhodlaného atleta poprvé ukázala, čeho všeho bude Leto ve filmu schopen a jak tvrdě je ochotný pracovat.

Image lamače srdcí, kterou mu někdy podsouvá bulvár, k němu tedy nesedí. "Vždycky jsem byl samotář. Víc než do holek jsem zapálený do své práce a svého kreativního života. To mě pohání," tvrdí Leto.Filmografie:

img
Tak tohle je můj život (1994-1995) (tv)
Co si ušít do výbavy (1995)
Poslední ze slavných králů (1996)
Zázračný běžec (1997)
Past (1997)
Basil (1998)
Temná legenda (1998)
Tenká červená linie (1998)
Černá a bílá (1999)
Klub rváčů (1999)
Narušení (1999)
Americké psycho (2000)
Rekviem za sen (2000)
Sunset Strip (2000)
Highway (2002)
Úkryt (2002)
Alexander Veliký (2004)
Obchodník se smrtí (2005)
Zabijáci osamělých srdcí (2006)
Zavraždění Johna Lennona (2007)
Pan Nikdo (2009)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 miro-smajda-daily miro-smajda-daily | Web | 8. října 2010 v 18:43 | Reagovat

super článek :-)

2 Martí Martí | E-mail | Web | 8. října 2010 v 19:46 | Reagovat

:D dík

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama